Z dumą chwalimy się, że nasza przychodnia posiada zupełnie osobną poczekalnię dla kotów. Jest to ważne pomieszczenie, które stworzyliśmy, by wizyty kotów w naszej przychodni przebiegały tak bezstresowo jak to możliwe.
Coraz większą grupę pacjentów przychodni weterynaryjnych stanowią koty. Choć w domu są nieco mniej wymagające niż psy, to pod względem opieki lekarskiej są dużo bardziej skomplikowane. Kot to nie mały pies.
Wizyty kocich pacjentów w przychodni nie są dla nich przyjemne. Nagła zmiana miejsca jest dla nich ogromnym stresem, podobnie jak jazda samochodem, jeśli zwierzak nie jest do tego przyzwyczajony. Stres u kota uniemożliwia wykonanie porządnego badania, a czasem potrafi fałszować wyniki niektórych badań. Czasami stres prowadzi do chorób.
Do wizyty w przychodni trzeba się przygotować. Jeśli kot fatalnie znosi jazdę samochodem i zmianę otoczenia, trzeba takie sytuacje ograniczać do minimum. Jeśli więc koci pacjent wymaga kontaktu z lekarzem, przygotujmy go do tego w sposób, który pozwoli zrobić maximum koniecznych badań w trakcie jednej wizyty
♥ kot powinien być na czczo minimum 10 godzin- dzięki temu można wykonać od ręki badania krwi lub USG, lub podać leki uspokajające, jeśli sytuacja tego wymaga- zapobiegnie to konieczności przeniesienia takich badań na kolejny dzień i ponownej wizyty w przychodni ( poza tym głodne koty łatwo przekupić smakołykami, co skutecznie odwraca ich uwagę od np pobierania krwi)
♥ kontenerek lub kosz do transportu kota nie powinien być mu obcy, ani kojarzyć się tylko z wizytą u lekarza ( kot powinien traktować transporter jako część domu, dlatego należy do zawsze stawiać go w miejscu dostępnym dla kota, by zwierzak mógł tam swobodnie wchodzić , spać i bawić się)
Przebieg wizyty:
♥ kot powinien oczekiwać na wizytę w poczekalni tylko dla kotów, w której są półeczki na kocie kontenerki. Jeśli postawicie na niej kosz lub kontener koci- zwierzę natychmiast poczuje się bezpieczniej
♥ po wejściu do gabinetu należy pozwolić kotu swobodnie przemieszczać się po nim
♥ wszelkie czynności powinny być wykonywane możliwie sprawnie, ale bez trzymania kota na siłę
♥ w naszych gabinetach stoły do badania pacjentów stoją przy oknach, co bywa pomocne, ponieważ koty żywo interesują się tym co za oknem, a mniej tym co przy nich robimy
Takie wizyty są przyjemne dla kotów, oraz ich właścicieli. Pozwala to na budowanie wzajemnego zaufania, co bardzo ułatwia badanie i leczenie kocich pacjentów.