Nasz blog

Nasze przemyślenia, spostrzeżenia i uwagi

POCZEKALNIA TYLKO DLA KOTÓW

by Eliza Hołdowańska-Kroczak on 2018-11-11

Z dumą chwalimy się, że nasza przychodnia posiada zupełnie osobną poczekalnię dla kotów. Jest to ważne pomieszczenie, które stworzyliśmy, by wizyty kotów w naszej przychodni przebiegały tak bezstresowo jak to możliwe.

Coraz większą grupę pacjentów przychodni weterynaryjnych stanowią koty. Choć w domu są nieco mniej wymagające niż psy, to pod względem opieki lekarskiej są dużo bardziej skomplikowane. Kot to nie mały pies.
Wizyty kocich pacjentów w przychodni nie są dla nich przyjemne. Nagła zmiana miejsca jest dla nich ogromnym stresem, podobnie jak jazda samochodem, jeśli zwierzak nie jest do tego przyzwyczajony. Stres u kota uniemożliwia wykonanie porządnego badania, a czasem potrafi fałszować wyniki niektórych badań. Czasami stres prowadzi do chorób.

Do wizyty w przychodni trzeba się przygotować. Jeśli kot fatalnie znosi jazdę samochodem i zmianę otoczenia, trzeba takie sytuacje ograniczać do minimum. Jeśli więc koci pacjent wymaga kontaktu z lekarzem, przygotujmy go do tego w sposób, który pozwoli zrobić maximum koniecznych  badań w trakcie jednej wizyty

♥  kot powinien być na czczo minimum 10 godzin- dzięki temu można wykonać od ręki badania krwi lub USG, lub podać leki uspokajające, jeśli sytuacja tego wymaga- zapobiegnie to konieczności przeniesienia takich badań na kolejny dzień i ponownej wizyty w przychodni ( poza tym głodne koty łatwo przekupić smakołykami, co skutecznie odwraca ich uwagę od np pobierania krwi)

kontenerek lub kosz do transportu kota nie powinien być mu obcy, ani  kojarzyć się tylko z wizytą u lekarza ( kot powinien traktować transporter jako część domu, dlatego należy do zawsze stawiać go w miejscu dostępnym dla kota, by zwierzak mógł tam swobodnie wchodzić , spać i bawić się)

Przebieg wizyty:

♥  kot powinien oczekiwać na wizytę w poczekalni tylko dla kotów, w której są półeczki na kocie kontenerki. Jeśli postawicie na niej kosz lub kontener koci- zwierzę natychmiast poczuje się bezpieczniej

♥  po wejściu do gabinetu należy pozwolić kotu swobodnie przemieszczać się po nim

♥  wszelkie czynności powinny być wykonywane możliwie sprawnie, ale bez trzymania kota na siłę

♥ w naszych gabinetach stoły do badania pacjentów stoją przy oknach, co bywa pomocne, ponieważ koty żywo interesują się tym co za oknem, a mniej tym co przy nich robimy

Takie wizyty są przyjemne dla kotów, oraz ich właścicieli. Pozwala to na budowanie wzajemnego zaufania, co bardzo ułatwia badanie i leczenie kocich pacjentów.

 

 

 

 

 

 

Share this post:
Eliza Hołdowańska-KroczakPOCZEKALNIA TYLKO DLA KOTÓW

Related Posts

Take a look at these posts