Nasz blog

Nasze przemyślenia, spostrzeżenia i uwagi

ZADBAJ O ZĘBY SWOJEGO PUPILA

by Olga Woźniakowska on 2018-06-03

Zapobieganie chorobom przyzębia to tylko jeden z powodów, dlaczego badanie kontrolne jamy ustnej jest niezmiernie ważne. Wielu właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy z faktycznego stanu zębów i dziąseł swoich pupili, do momentu kiedy jest zbyt późno. Przyprowadzając swojego zwierzaka na kontrolne badanie stomatologiczne raz do roku, lekarz weterynarii będzie mógł wykryć toczący się proces chorobowy, nawet w jego wczesnym stadium. Oto kilka z przykładowych, często spotykanych problemów w obrębie jamy ustnej u zwierząt:

Próchnica– występuje tylko u psów- zwykle na powierzchniach żujących zębów trzonowych- stąd bardzo trudna do zauważenia.
Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kotów– zaczyna się zaraz po wymianie zębów mlecznych na stałe czyli ok. 6-7 miesiąca życia. Choroba rozwija się bardzo szybko, powoduje silną bolesność i możliwość utraty zębów u młodych kotów. Szybko zdiagnozowana i leczona, może zostać nawet całkowicie wyeliminowana
Złamania zębów– bardzo częste zarówno u psów i kotów. Złamaniom towarzyszy silny ból, ponieważ dochodzi do obnażenia zakończeń nerwowych. Istnieje ryzyko martwicy zęba .
Przetrwałe zęby mleczne– jest to obecność zarówno zębów mlecznych i stałych. Nie można bagatelizować tego problemu, ponieważ przetrwałe zęby mleczne mogą powodować wady zgryzu i choroby przyzębia.
Obecność bakteryjnej płytki nazębnej- nie usuwana systematycznie, może powodować bolesność, krwawienie dziąseł, ruchomość i wypadanie zębów.

Należy pamiętać, że zbyt późno zdiagnozowane schorzenie przyzębia, może mieć poważne konsekwencje dla zwierzęcia. Przede wszystkim może powodować silny ból, którego następstwem będzie niechęć do jedzenia, apatia, osowiałość czy utrata wagi. Ponadto bakterie z płytki nazębnej, mogą przedostawać się drogą naczyń krwionośnych do innych narządów jak np. serce, wątroba czy nerki, co może być tragiczne w skutkach dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Share this post:
Olga WoźniakowskaZADBAJ O ZĘBY SWOJEGO PUPILA