Nasz blog

Nasze przemyślenia, spostrzeżenia i uwagi

Moda na buldożki

by Eliza Hołdowańska-Kroczak on 2017-03-30

Nie  da się ukryć, że trudno o weselsze, sympatyczniejsze i urocze psy niż buldożki francuskie.  Wielbiciele tej rasy cenią je za radosne usposobienie, które jest zaraźliwe dla każdego kto w towarzystwie buldożka przebywa:)) Od kilku lat ta rasa zyskiwała na popularności, by w ostatnim czasie stać się modną i pożądaną. Skoro jest popyt jest też i podaż – kwitną zatem hodowle ale niestety również „linie produkcyjne ” pracują na 200% normy, przedkładając ilość nad jakość. A jakość w przypadku hodowli jest nierozerwalnie związana z późniejszą jakością życia naszego przyjaciela.

Rasa ta należy do ras brachycefalicznych, czyli takich, które mają znacznie skróconą twarzoczaszkę co predysponuje ją do kilku wad anatomicznych. Wady te w bardzo drastyczny sposób potrafią utrudnić psu życie, a nawet je skrócić.

Pierwsze co najbardziej rzuca się w oczy to zwężone otwory nosowe, przez które pies często zaciąga powietrze z dużym wysiłkiem. To czego właściciel nie zobaczy ale może usłyszeć w postaci chrapania, charczenia i chrumkania – to zbyt długie, podniebienie miękkie. Zapaść krtani, zwężenie tchawicy, refluks i inne problemy składają się na SYNDROM BRACHYCEFALICZNY. Brak wdrożonych zabiegów naprawczych ułatwiających pobór powietrza powoduje, że zwierzak jest permanentnie niedotleniony, szybko się męczy, nie może biegać i bawić się lub robi to bardzo krótko. Zatkajcie sobie obie dziurki nosa zostawiając tylko 1 milimetr szpary i spróbujcie tak oddychać. Weźcie 20 takich oddechów.

Zmęczeni?!

Tak właśnie czuje się przez całą dobę przedstawiciel rasy brachycefalicznej z występującymi dodatkowo wadami składającymi się na syndrom brachycefaliczny.

Oto przykład w jaki sposób oddycha buldożek z przerostem podniebienia miękkiego. Na początku filmu widać krtań z wynicowanymi kieszonkami krtaniowymi, która nie otwierają się tak jak powinna przy wdechu. W końcowej części widać podtrzymywany do tej pory fałd podniebienia, który należy usunąć.

Na zdjęciu poniżej widać po lewej stronie skrzydełka nosa po korekcji, a po prawej przed.

Decydując o przyjęciu do rodziny buldożka francuskiego, buldoga angielskiego czy boksera zwracać należy uwagę przy zakupie szczeniaka na to, czy ma szerokie otwory nosowe. Nie sprawdzicie Państwo stanu podniebienia ale możecie posłuchać jak pies oddycha. Możecie to też zobaczyć.

Jeśli w trakcie fazy wdechu pies musi ” wciągać” brzuch pod żebra, jeśli oddychanie wiąże się z wysiłkiem – pies ten już ma problem z budową górnych dróg oddechowych. Ten problem się pogłębi jeśli nie zostanie skorygowany chirurgicznie.

Psy ras brachycefalicznych trzeba kupować świadomie z hodowli zarejestrowanych w ZKWP.  Należy również dopilnować podpisania umowy kupna-sprzedaży i przeczytać (!) ją wcześniej, by wiedzieć do czego zobowiązany jest hodowca jeśli pies będzie miał wadę anatomiczną.  Świadome kupowanie szczeniaka jest bezcenne, a ta świadomość zakupowa bywa nieocenionym elementem wpływającym na długość, szczęście i komfort życia buldożka.

 

Share this post:
Eliza Hołdowańska-KroczakModa na buldożki